Studia et amicitia
Kontakt e-mail z autorem strony


Co robią nasi Przyjaciele?


 

Konferencja  Studenckiego Koła Mediewistów UŁ

     Studenckie Koło Mediewistów UŁ ma zaszczyt zaprosić na konferencję naukową pt. Mali i wielcy, znani i nieznani. Portrety ludzi średniowiecza. która odbędzie się w dniach 25-26 października 2013 roku w Instytucie Historii UŁ (Łódź, ul. A. Kamińskiego 27a). Obrady toczyć się będą w dwóch panelach: 1. Polskiego pochodzenia, z Polską związani. Panel poświęcony życiu i działalności osób mieszkających lub pochodzących z Królestwa Polskiego: ich życie, dokonania i zasługi dla państwa. 2. W Europie i na Wielkim Stepie Prezentacja biografii oraz dokonań wybitnych postaci pochodzących ze wszystkich części świata. Zgłoszenia (formularz zgłoszeniowy) prosimy wysyłać do 11 października 2013 roku na adres: sknmul@wp.pl. Więcej informacji w zaproszeniu, które jest do pobrania, wraz z formularzem zgłoszeniowym, ze strony: www.chomikuj.pl/sknmul. Więcej na stronie www organizatorów:

http://sknmul.blogspot.com

 


 

I Ogólnopolski Zjazd Regionalistów Studentów we Wrocławiu

     W dniach 16-19 maja 2013 roku w stolicy Dolnego Śląska odbył się I Ogólnopolski Zjazd Regionalistów Studentów. Konferencję zorganizowali studenci ze: Studenckiego Koła Naukowego Historyków im. K. Maleczyńskiego, Studenckiego Koła Naukowego Ochrony Dziedzictwa Kultury, Studenckiego Koła Naukowego Nowożytników im. W. Czaplińskiego oraz Studenckiego Koła Naukowego Historyków Starożytności. Pierwszy dzień konferencji (16 maja) to inauguracja, zaś kolejne 2 dni to obrady, które zaczynały się o godz. 900 i trwały do 1700. Młodzi regionaliści swoje rozważania prezentowali w 6 różnych panelach tematycznych, np.: „Zwyczajni-niezwyczajni”, „Historia mówiona”, „Prawo i administracja samorządowa”. We Wrocławiu pojawiło się 60 prelegentów z całej Polski. Nasz uniwersytet prezentowała mała, ale jakże silna 4-osobowa grupa (mgr Aleksandra Jeleń, Ewa Kacprzyk, Marcin Gawryszczak i Grzegorz Trafalski), która wygłaszała referaty dotyczące centralnej Polski. Oczywiście konferencja obfitowała w liczne atrakcje, m.in. każdy mógł obejrzeć wystawę fotograficzną „Ukraina – piękna i nieznana”, wysłuchać wykładu dotyczącego kartografii w XX wieku, a także wziąć udział w wieczorze literackim poezji ukraińskiej. Dodatkowo każdy mógł poczuć magię Wrocławia zwiedzając najciekawsze zabytki. Konferencja była niewątpliwie sukcesem organizatorów, którym należą się podziękowania za sprawną obsługę i pomoc. Strona organizatorów:

http://ozrswroclaw.blogspot.com

 


 

Europejska Noc Muzeów w Instytucie Pamięci Narodowej
w Łodzi – 18 / 19 maja 2013 roku

     Zapraszamy studentów Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego do wzięcia udziału w Turnieju Gier Planszowych, organizowanym w ramach Europejskiej Nocy Muzeów. Tym razem uczestnikom turnieju proponujemy grę edukacyjną „ZnajZnak”. „ZnajZnak” jest grą edukacyjną przeznaczoną dla dwóch graczy, składa się ze 132 kart. Na każdej znajduje się 12 różnych symboli dotyczących najnowszej historii Polski. Jeżeli weźmiemy dowolne dwie karty i uważnie się im przyjrzymy okaże się, że mają jeden wspólny symbol. 132 karty, 133 symbole i zawsze tylko jeden wspólny znak na dwóch kartach. Gracz ma za zadanie jak najszybciej znaleźć ten wspólny symbol na dwóch leżących na stole kartach i podać jego nazwę. Jeżeli mu się to uda, swoja kartę oddaje przeciwnikowi. Jeżeli nie zna nazwy znaku, odwraca kartę, odczytuje definicję symbolu, a na stół wykłada nową kartę i gra toczy się dalej. Wygrywa ten kto pierwszy pozbędzie się wszystkich kart z ręki. Na kartach pojawiają się symbole dotyczące najnowszej historii Polski – nie tylko najważniejsze godła czy odznaczenia, ale także kluczowe dla naszej historii daty. Do gry trafiło kilkanaście symbolicznych postaci takich jak Józef Piłsudski, Janusz Korczak, ks. Jerzy Popiełuszko czy Anna Walentynowicz. Wśród symboli znaleźć można charakterystyczne pomniki, symboliczne zdjęcia czy historyczne graffiti takie jak malowana czarną farbą „Polska Walcząca” czy krasnal Pomarańczowej Alternatywy. Turniej zaczynamy 18 maja br. o godz. 2000 w siedzibie Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi przy ul. Elizy Orzeszkowej 31/35. Na zwycięzców czekają nagrody książkowe! Zachęcamy do sprawdzenia swojej wiedzy historycznej!

mgr Adam Sitarek, IPN – Oddział Łódzki

 


Logo XXI OZHS w Lublinie

Zakończył już obrady XXI Ogólnopolski Zjazd Historyków Studentów w Lublinie,
(22-26 kwietnia 2013 roku). Na stronie organizatorów znajdziecie m.in. fotorelację z obrad

http://xxiozhs.umcs.lublin.pl oraz http://www.facebook.com

Organizatorem kolejnego, XXII Ogólnopolskiego Zjazdu Historyków Studentów
wiosną 2014 roku wybrano Naukowe Koło Historyków Uniwersytetu Gdańskiego

http://www.nkh.ug.edu.pl

XXII Ogólnopolski Zjazd Historyków Studentów w Lublinie

     W dniach 22-26 IV 2013 r. w Lublinie odbył się już XXI Ogólnopolski Zjazd Historyków Studentów. Imprezę organizowali studenci z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Na tę najważniejszą dla młodych historyków konferencję do Lublina przybyli studenci i doktoranci z całej Polski i zagranicy. W tym roku w konferencji organizowanej przez studentów uczestniczyło około 320 prelegentów z 23 ośrodków akademickich. Młodzi historycy mogli podzielić się wynikami swoich badań. Wszystkie wystąpienie były przypisane do poszczególnych sekcji tematycznych. Jak zawsze największą popularnością cieszyły się takie panele tematyczne związane z zagadnieniami politycznymi i wojskowymi. Jednak nie obyło się bez tych związanych z religią i sprawami społecznymi, a także wieloma innymi.
     Inauguracja miała miejsce 22 kwietnia 2013, w dużej auli Wydziału Humanistycznego UMCS. Po przemówieniach władz uczelni i sponsorów wszyscy mogli posłuchać wykładu prof. dr hab. Jacka Banaszkiewicza – przedstawił zebranym problem dewestytury. Dzień drugi i trzeci poświęcone były przede wszystkim obradom. Młodzi historycy zaczynali obrady o godz. 9 a kończyli o 16. Nad sprawnym przebiegiem obrad czuwali pracownicy naukowi, co było zupełną nowością. Trzeciego dnia konferencji miał również miejsce sejmik, którego celem było podsumowanie obrad oraz wybranie uczestnika kolejnego ogólnopolskiego zjazdu. Ostatecznie wręcz w dramatycznych okolicznościach chęć organizacji przyszłorocznego zjazdu wyrazili studenci z Uniwersytetu Gdańskiego.
     Z kolei ostatnie dni konferencji stanowiły już odprężenie dla wszystkich. W tym czasie odbył się szereg wycieczek po regionie lubelskim a nawet przewidziano wyjazd do Lwowa. Zjazd zakończył się w piątek 26 kwietnia. Śmiało można uznać tegoroczną konferencję na udaną, która zapadnie w mojej pamięci na długi czas.

Ewa Kacprzyk
Logo SKNM UŁ

Zapraszamy do odwiedzenia nowej strony Studenckiego Koła Naukowego Mediewistów
Uniwersytetu Łódzkiego dostępnej pod adresem:

http://sknmul.blogspot.com