Studia et amicitia
Kontakt e-mail

 

Facebook

 

Logo UŁ


Logo SKNH UŁ

Wstępniak

    Studenckie Koło Naukowe Historyków funkcjonuje już 73 lat. Choć datę jego powstania, według najnowszych badań Naszego kolegi, Piotra Budzyńskiego, należałoby jeszcze przesunąć nawet nieco wcześniej. Nie zmienia to jednak faktu, iż Koło jest bardzo zasłużoną organizacją na Uniwersytecie Łódzkim, którego kilkudziesięcioletnie istnienie oraz tradycja jest bardzo bogata i wciąż rozwijana. Przecież jak było to w kultowym filmie Miś, istnieje coś takiego jak „nowa, świecka tradycja”. Niewątpliwie prawie każda kadencja Zarządu SKNH UŁ stara się coś nowego wnieść w szeregi studencko-historycznego życia.

    Działamy m.in. na gruncie wydawniczym. Po pierwsze, naszą ciężką pracą i sumptem ukazuje się czasopismo „Kurier Instytutu Historii” (popularnie zwany KIH-ą – skrót przewrotny, ale nie ma związku z zawartością merytoryczną), które gdyby nie nieprzychylny nam rynek medialny, byłoby najbardziej poczytnym pismem w Polsce. Oprócz wspomnianego czasopisma wydajemy także monografie z serii Vade Nobiscum (łac. Podążaj z nami). Jest to publikacja o poważniejszym charakterze, która ukazuje się regularnie po organizowanych przez nas konferencjach, w której zazwyczaj prelegenci zamieszczają artykuły prezentowane wcześniej w formie referatów podczas obrad konferencyjnych u Nas.

    Oprócz dyskusji na wszelakie zagadnienia, organizujemy spotkania merytoryczne, podczas których wybrana osoba przygotowuje referat na interesujący temat, a później toczona jest długa i owocna dyskusja. Ostanie takie spotkanie miało miejsce 5 grudnia, czyli dokładnie w 150-tą rocznicę urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego, podczas którego Jędrzej Bończak, wygłosił wspaniały referat dotyczący tego bohatera. Ponadto organizujemy spotkania z interesującymi osobami, a także dyskutujemy na temat zagadnień historycznych oraz... gramy w paintball, laser game, czy urządzamy wypady na piwo. Promujemy także historię na wielu plenarnych wydarzeniach, takich jak np. Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi. Najważniejszym polem naszej działalności jest organizacja konferencji naukowych. Zazwyczaj organizujemy dwie konferencje na jesieni (Łódzka Jesień Młodych Historyków) oraz wiosną (Łódzka Wiosna Młodych Historyków).

    Plany na ten rok są bardzo ambitne i chociaż kolejne edycje konferencji jesiennej i wiosennej się nie odbędą, pracy będziemy mieć więcej niż dotychczas. Najważniejszym przedsięwzięciem, stanowiącym ukoronowanie dotychczasowej działalności Koła, będzie organizacja XXVI Ogólnopolskiego Zjazdu Historyków Studentów. Odbędzie się on w dniach 17–21 kwietnia 2018 roku. Już długość tego wydarzenia, a także ilość uczestników szacowana na kilkaset osób z Polski i zagranicy świadczą o randze i trudach towarzyszących jego przygotowywaniu. Należy zaznaczyć, że przedsięwzięcie to powróci do Łodzi po 11 latach, gdyż jego XV edycja w roku 2007 odbyła się u nas, a jej komitetem organizacyjnym kierował dzisiejszy adiunkt Pan dr Wojciech Marciniak. Obecnie komitetowi organizacyjnemu szefuje Piotr Budzyński. Naszym celem jest powtórzenie ówczesnego sukcesu. Organizowanie OZHS w rok obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości nadaje naszemu przedsięwzięciu jeszcze większej rangi i symbolicznego znaczenia, stawiając przed całym komitetem organizacyjnym oraz Kołem jeszcze więcej zadań do wykonania...

    Wszelakie relacje, które zawiązują się między członkami trwają długo po zakończeniu studiów, a spotkania (także nieoficjalne) to okazja do świetnej zabawy w doborowym towarzystwie. Niech świadczy o tym fakt, że wiele osób będących kiedyś członkami Koła do tej pory nas odwiedza i wspomaga w wielu przedsięwzięciach. Nasza, licząca obecnie około 20 członków grupa, to nie tylko grupa towarzyska – aspekt naukowy ma u Nas niepoślednie znaczenie. Rady starszych kolegów często są bardzo przydatne podczas przygotowywania się do egzaminów, rozpoczęcia własnych badań naukowych, czy starań o stypendium. Nasze spotkania są okazją do wymiany wzajemnych doświadczeń, poglądów i wiedzy, czy po prostu okazją do integracji studenckiej. Większość pracowników naszego Instytutu właśnie tutaj rozpoczynała swoją karierę.

Michał Owczarek
Przewodniczący SKNH UŁ


Uwaga!

Aktualności na temat bieżącej działalności Koła szukajcie także na naszym profilu
w mediach społecznościowych oraz na stronie 26 OZHS:

 Oficjalny profil SKNH UŁ na Facebooku

XXVI Ogólnopolski Zjazd Historyków Studentów w Łodzi

ką o niepodległość, niezależność polityczną i społeczną, jakie miały miejsce w ciągu ostatniego stulecia zarówno na gruncie polskim jak i w sferze globalnej.

Konferencja odbędzie się w dniach 30 listopada 1 grudnia 2018 roku. Serdecznie zapraszamy do udziału! 

Zapytania prosimy kierować na adres: lodzkajesien@gmail.com.

      


XXVI OZHS w Łodzi

 Plakat 26 OZHS w Łodzi

Szanowni Państwo!

Studenckie Koło Naukowe Historyków Uniwersytetu Łódzkiego ma przyjemność zaprosić Państwa do udziału w XXVI Ogólnopolskim Zjeździe Historyków Studentów, który odbędzie się w dniach 17-21 kwietnia 2018 roku w Łodzi.

Kim jesteśmy?

Studenckie Koło Naukowe Historyków jest organizacją studencką, działającą od 1945 roku w Instytucie Historii Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego. SKNH zajmuje się popularyzacją historii oraz prowadzi ożywioną działalność naukową. Organizuje również konferencje naukowe i wydaje czasopismo „Kurier Instytutu Historii” oraz serię monografii naukowych „Vade Nobiscum”. Współpracujemy z pokrewnymi organizacjami z Polski, Węgier i Ukrainy.

Czym jest OZHS?

OZHS to największa w Polsce cykliczna studencko-doktorancka konferencja naukowa organizowana co roku od 26 lat przez różne polskie ośrodki akademickie. Uniwersytet Łódzki uzyskał prawo do organizacji XXVI Ogólnopolskiego Zjazdu Historyków Studentów jednogłośną decyzją sejmiku XXV OZHS w Poznaniu. W ten sposób wydarzenie to po 11 latach przerwy powraca do Łodzi. Łódzki OZHS, choć niejubileuszowy, również ma wyjątkowe znaczenie, ponieważ zbiega się z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z tym szczególnie zależy nam, by zjazd zrobił jak najkorzystniejsze wrażenie na jego uczestnikach i pragniemy dołożyć starań, by został zapamiętany równie dobrze jak pierwszy łódzki OZHS z 2007 roku.

Atrakcje towarzyszące zjazdowi

OZHS nie jest zwykłą konferencją, ograniczającą się do wygłaszania referatów i dyskusji. Towarzyszy mu szereg atrakcji umożliwiających gościom poznanie specyfiki miasta i uniwersytetu, który danego roku zajmuje się organizacją przedsięwzięcia. Oferujemy uczestnikom OZHS-u udział w imprezach integracyjnych (jedna każdego dnia) i warsztatach, wycieczki do muzeów oraz zwiedzanie Łodzi. W trakcie zjazdu będzie można też wysłuchać wykładów znanych historyków.

Kilka słów o Łodzi

Łódź to trzecie pod względem wielkości miasto w Polsce, położone w samym centrum kraju. Dzięki licznym połączeniom lotniczym, kolejowym i autobusowym łatwo tu dotrzeć z każdego miejsca w Europie. W XIX w. miasto rozwijało się bardzo intensywnie dzięki przemysłowi włókienniczemu i do dziś zachowało niezwykły postindustrialny charakter i architekturę. Słynie z przemysłu filmowego (tu swoją karierę zaczynał min. Roman Polański) i wielokulturowości (łączy dziedzictwo Polaków, Niemców Żydów i Rosjan).

Zgłoszenia i abstrakty

Streszczenia referatów (do 4000 znaków) należy przesyłać do 21 stycznia 2018 roku poprzez formularz zamieszczony na naszej stronie internetowej (http://26ozhs.uni.lodz.pl/konto). Tekst musi zawierać podstawową bibliografię (źródła i opracowania). Proponowany temat może dotyczyć dowolnego zagadnienia historycznego. Jesteśmy otwarci także na reprezentantów innych niż historia dziedzin humanistyki, pod warunkiem, że prezentowane przez nich tematy będą miały pewien związek z historią.

Referaty

Referaty mogą zostać wygłoszone w języku polskim lub językach kongresowych:

angielskim
francuskim
niemieckim
rosyjskim

Termin i miejsce zjazdu

XXVI OZHS odbędzie się w dniach 17-21 kwietnia 2017 roku w Instytucie Historii UŁ (ul. hm. Aleksandra Kamińskiego 27a, 90-219 Łódź).

Wysokość opłat

Opłata konferencyjna wynosi 70 zł. Zawiera się w niej koszt uczestnictwa we wszystkich wydarzeniach związanych ze zjazdem, materiały konferencyjne, oraz możliwość publikacji artykułu w publikacji pozjazdowej. Nie obejmuje kosztów ewentualnych noclegów i obiadów. Wysokość opłaty za nocleg (opcjonalnie) wynosi 30 zł za każdy dzień. Bazę noclegową zapewnia Centrum Szkoleniowo-Konferencyjne UŁ. Informacje dotyczące płatności za posiłki podamy w późniejszym terminie.

Informacje o zgłoszeniach

do 21 stycznia 2018 roku – rejestracja elektroniczna poprzez stronę internetową i wysyłanie zgłoszeń
do 4 lutego 2018 roku – ogłoszenie listy zakwalifikowanych referatów
do 11 lutego 2018 roku – rozsyłanie wstępnych programów wraz z danymi potrzebnymi do dokonania opłaty konferencyjnej
do 2 marca 2018 roku – przyjmowanie opłat konferencyjnych
po 2 marca 2018 roku – rozsyłanie ostatecznych wersji harmonogramu i informacji o planowanych wycieczkach i imprezach integracyjnych

Kontakt z organizatorami

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego XXVI OZHS w Łodzi Piotr Budzyński. Opiekun naukowy dr Wojciech Marciniak. Więcej informacji znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej http://www.26ozhs.uni.lodz.pl oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/XXVIOZHS. Na wszelkie pytania odpowiemy za pośrednictwem adresu mailowego: 26ozhs@gmail.com.

Pobierz program zjazdu


Zebranie wyborcze SKNH UŁ

 Nowy Zarząd SKNH

    Minął rok, pora więc na kolejne wybory władz koła. W dniu 8 czerwca 2017 roku odbyło się zebranie wyborcze SKNH. Zostały przeprowadzone wybory nowego zarządu Koła na rok akademicki 2017 / 2018. Nowym przewodniczącym SKNH został wybrany Michał Owczarek. Wiceprzewodniczącymi Koła zostali: Piotr Budzyński (dotychczasowy przewodniczący) i Łukasz Łukszo, sekretarzem został Jędrzej Bończak zaś nowym skarbnikiem - Nina Radzyńska. Reaktywowano funkcję gospodarza koła (odpowiedzialnego za porządek w archiwum i pokoju koła), którym został wybrany Bartłomiej Józefowicz. Nowym redaktorem "Kuriera Instytutu Historii" (KIH) będzie od października 2017 roku Michał Stangreciak. Jego zadaniem będzie zmiana formuły tego czasopisma. W skład Komisji Rewizyjnej SKNH na nową kadencję weszli: Jan Dyktyński, Krzysztof Gryglewski oraz Maciej Jaśniewski. Piotr Budzyński będzie kierował organizacją Ogólnopolskiego Zjazdu Historyków Studentów (OZHS), który w przyszłym roku odbędzie się, po wieloletniej przerwie, znowu w Łodzi. Wszystkim wybranym osobom gratulujemy i życzymy owocnej, pracy na rzecz naszego Koła i całego środowiska studenckiego historyków UŁ. Zobacz nowe władze.oficjalna strona internetowa SKNH UŁ; stronę opracował Tomasz Pietras w styczniu 2013 roku